top of page

Wybór szkoły średniej

Małe rady

Uczęszczaj na drzwi otwarte

Najwięcej o szkole dowiesz się od nauczycieli i uczniów. Często zmieniamy zdanie o kierunku, na który będziemy uczęszczać właśnie po takich wydarzeniach.

Sprawdź poziom nauczania 

Posłuchaj opinie o szkole ,poszukaj wyników matur z przedmiotów które chcesz rozszerzyć  oraz sprawdź jej pozycje w rankingu szkół średnich oczywiście nie kieruj się samymi rankingami. W wielu przypadkach ranking nie definiuje dobrego poziomu nauczania lecz wysokich wymagań.

Jeśli nadal nie wiesz sprawdź swoje predyspozycje

Jeżeli nie bierzesz pod uwagę liceum i wybierasz się do technikum lub szkoły branżowej weź pod uwagę swoje predyspozycje fizyczne. Wiele zawodów po szkołach technicznych wymaga wysokiej sprawności fizycznej. Lecz pamiętajmy że taką sprawność zazwyczaj można zyskać z czasem.

Porozmawiaj z kimś kto pracuje w zawodzie w którym się kształcisz

Czasem nasze pierwsze wrażenie o różnych zawodach jest mylne. Zanim zdecydujemy kształcić się w określonym kierunku, porozmawiajmy z osobą doświadczoną w tym temacie.

Nie idź za znajomymi

Częstym powodem który decyduje o wyborze naszej szkoły jest chęć pozostania z najlepszymi przyjaciółmi. Dobrze wiemy, że po ukończeniu szkoły podstawowej często zrywamy więzi z niegdyś najlepszymi przyjaciółmi. Strach przed utratą przyjaciela, może skończyć się tym, że tylko i wyłącznie dla niego pójdziemy do tej samej szkoły co on, choć jej kierunek całkowicie nas nie interesuje. Szkoła średnia zapewni nam nowe znajomości co nie oznacza, że stracimy stare.

Nie daj się zwieść

Wysoki prestiż szkoły oraz piękna nazwa profilu w szkole może być myląca. "Klasa marketingowa" czy to nie brzmi zachęcająco? Od razu na myśl przychodzą nam myśli różnych zajęć w firmach, lekcje marketingu i handlu. Otóż nie! Pod taką piękną nazwą i obietnicami może się kryć tylko kilka dodatkowych lekcji polskiego oraz matematyki. A z obiecanych wielokrotnych odwiedzin firm może dwa razy w roku uda wam się odwiedzić niszową placówkę.

Pomyśl o czasie i możliwościach

Jednym z ważnych zagadnień szkół średnich jest czas i nasze możliwości. Codzienna podróż do szkoły trwająca np. dwie godziny na dłuższą metę może dać nam siwe znaki. Z czasem wiąże się również wybór szkoły, jeśli zdecydowałeś się na technikum, bądź przygotowany się z większą ilością materiałów i większą ilością zajęć.

Uczniowie szkoły powiedzą ci jak w niej jest

Najlepszym sposobem by dowiedzieć się czy szkoła jest dla nas, jest zapytać się jej uczniów o zdanie. Jest to najprostszy  lecz najlepszy sposób. Uniom nie zależy by do ich szkoły dochodziły następne osoby, nie mają w tym żadnego interesu, wiec powiedzą ci wszystko.

Jak liczy się punkty po 8 klasie?

1Maksymalna liczba punktów, jaką może otrzymać uczeń wynosi 200.

  • 1. Połowa - 100 punktów - to maksymalna liczba punktów jaką można otrzymać z egzaminu ósmoklasisty.

  • Druga połowa - kolejne 100 punktów - to łączne punkty: "za świadectwo", za oceny z końcowe na świadectwie z 4 przedmiotów , za szczególne osiągnięcia np. uzyskanie tytułu finalisty w konkursie kuratoryjnym oraz za aktywność na rzecz innych ludzi.  

 Uczniowie otrzymają wyniki w procentach (na punkty przeliczamy je mnożąc wynik procentowy przez 0,35):

  • z języka polskiego (100 procent x 0,35 = 35 punktów maksymalnie)

  • z matematyki (100 procent x 0,35 = 35 punktów maksymalnie)

  • z języka obcego (100 procent x 0,3 = 30 punktów maksymalnie)

3​Punkty za świadectwo i osiągniecia

  • za 6 (celujący) - 18 punktów

  • za 5 (bardzo dobry) - 17 punktów

  • za 4 (dobry) - 14 punktów

  • za 3 (dostateczny) - 8 punktów

  • za 2 (dopuszczający) - 2 punkty

- punkty za świadectwo z paskiem (średnia ocen powyżej 4,75 i co najmniej bardzo dobre zachowanie) - 7 punktów
- punkty za aktywność na rzecz innych ludzi - 3 punkty
- punkty za szczególne osiągnięcia np. tytuł finalisty z konkursów kuratoryjnych - max 18 punktów

bottom of page