top of page

Problemy osób starszych

Przytłoczenie rzeczywistością

Współczesny świat rządzi się swoimi  zasadami i przekonaniami gloryfikującymi młodość, sprawność, opłacalność i postęp. Spycha to na margines społeczeństwa osoby starsze, co uniemożliwia im samorealizację, aktywność, czy możliwość do podejmowania inicjatyw po przejściu na emeryturę. Życie bez pracy na emeryturze nie dla wszystkich oznacza zasłużony odpoczynek, komfort korzystania z wcześniejszego dorobku i osiągnięć. Częściej prowadzi to do przymusowej zmiany stylu życia, ograniczenia potrzeb, wydatków, do redukcji kontaktów międzyludzkich, izolacji i zubożenia. Takie sytuacje bardzo mocno odbija się na psychice osób starszych, przysparzając ich o kompleksy i poczucie bezwartościowości.

Zmiana otoczenia

Jak dobrze wiemy wraz z technologią rozwija się całe otoczenie. Świat funkcjonuje na coraz to nowszych zasadach, za którymi nawet młodym trudno nadążyć. Wiele osób starszych nie potrafi nawet obsługiwać laptopa, a co dopiero ogarnąć ogrom zmian następujących wokół nich. Osoby starsze dokładnie zdają sobie sprawę z tego faktu i z chęcią poznały by trochę nowych możliwości. Dlaczego wiec nie proszą o pomoc?

Często tego powodem jest duma. Przez całe życie sami radzili sobie z problemami, a nie potrafią sobie poradzić z wysłaniem maila. Uważają, że przysporzyli by sobie wstydu lub pokazali swoją niższość nad młodszym pokoleniem, które wcale nie uważa starszych za gorszych. Jeśli chcemy pomóc naszym dziadkom lub rodzicom, zapiszmy ich na kurs obsługi komputera lub poszukajmy w Internecie różnych formularzy do nauki obsługi komputera. Możemy też, w dyskretniejszy sposób, edukować naszą starszą rodzinę np. pod pretekstem pokazania mu jakiejś ciekawostki na komputerze przy okazji ucząc go jak szukać informacji w Internecie.  Takimi prostymi sposobami możemy choć trochę wdrożyć naszych seniorów do nowego świata.

Zdrowie osób starszych

Jak każdy dobrze wie, z wiekiem nasze ciało traci dawną sprawność, a organy coraz słabiej funkcjonują. Do tego dochodzą częste choroby przewlekłe i osłabiona odporność. Zbędny nadmiar czasu wolnego też często nie sprzyja zdrowiu seniorów, a w bardzo wielu przypadkach ten czas spędzają siedząc przed telewizorem, rezygnując powoli z aktywności fizycznej, co przysparza dodatkowych problemów zdrowotnych. Sposobem by zapobiec takim sytuacjom jest wyrobienie u seniora nawyku obojętnie jakiej aktywności. Nieważne czy będziemy wyciągać go na spacer co drugi dzień czy prosić by pomógł nam coś naprawić. Liczy się to, że wstał z kanapy i zaczął coś robić.

bottom of page