Wiek na rozwój
Szkoła wyższa
Małe rady
01
Wybór kierunku
Najlepiej złożyć wniosek na studia do kilku placówek. Nie wiemy jaki będzie tegoroczny poziom by zostać przyjętym na dany kierunek. Złożenie papierów do innych placówek nie zajmie nam wiele czasu, a da nam pewność dostania się na studia. Warto też wspomnieć o oczekiwaniach rynkowych. Idąc na studia, po których bedziemy poszukiwanymi pracownikami na rynku pracy zapewnia nam wieksze zarobki i pewniejszą przyszłość.
02
Finanse
Dobrze wiemy, że szkoła wyższa to nie to samo co średnia. Od tego momentu zazwyczaj rozpoczyna się nasza dojrzałość, nie tylko emocjonalna, ale i finansowa. Przed podjęciem studiów na danej uczelni musimy ustalić ile pieniędzy potrzebujemy na wydatki takie jak: wynajem lub kupno mieszkania, jedzenie, dojazdy i dodatkowe źródła zdobywania wiedzy, takie jak kursy zawodowe. W wielu wypadkach studenci muszą podejmować się prac dodatkowych, by móc kontynuować nadal edukacje, więc warto przygotować się na tą opcje.
03
Rozpatrz poziom studiów
Częstym problemem studentów jest to, że kierunek jest po prostu za trudny lub nie uczą sie tego o czym myśleli. Przykładem może być fizjoterapia. Dużo osób, które nie dostały się na np. na studia lekarskie wybierają fizjoterapię ze względu na pokrewieństwo z ich wymarzonym kierunkiem Oczywiście nie jest to jedyna ścieżka dokonywania takich wyborów. Niektóre osoby dokonują takiego wyboru sądząc, że te studia są proste przystępne gdyż można dostać się na nie nie mając bladego pojęcia o medycynie. Nic bardziej mylnego, poziom studiów nie odbiega od wielu kierunków medycznych, a zderzenie z rzeczywistością często przytłacza nas na tyle, że rezygnujemy z dalszego kształcenia.
04
Nigdy nie bĘdziesz w peŁni zadowolony !idŹ na kompromis!
Zazwyczaj mamy problem miedzy wybraniem kierunku studiów, jedne studia dadzą ci więcej kursów, drugie więcej wiedzy, na te studia mogę dojeżdżać, a na te musze wynająć mieszkanie itd., jest naprawdę dużo takich zagadnień, lecz jednak musimy dokonać wyboru. Jak to zrobić ? Wypisz wszystkie plusy i minusy takich studiów, co będziesz musiał poświęcić by coś zyskać. Drogą eliminacji dotrzesz do tego co będzie bardziej opłacalne.
05
Bierz peŁnymi garŚciami
Czerpcie ze studiów pełnymi garściami. Chwytaj się każdych kursów, jakie będziesz miał okazje ukończyć. Każde uprawnienie to cenny wpis do waszego CV i zwiększenie waszej wartości na rynku pracy. Nigdy nie wiemy co się nam przyda w życiu, a certyfikat zawsze może leżeć w szafie i czekać na czas w którym będzie przydatny .
06
Rozplanuj czas
Szkoła Wyższa to start w naszą dorosłość i wielki rozwój. Nawiązujemy kontakty, zdobywamy nowe zdolności oraz radzimy sobie z wieloma problemami. Warto ten czas chociaż trochę rozplanować. Załóż dziennik albo mały kalendarz z zdarzeniami w których musisz uczestniczyć ( jak praca i zajęcia na uczelni ), zajęciami które możesz sobie odpuścić oraz czasem wolnym. Najlepiej planuj wszystko tydzień po tygodniu, by szybko wdrożyć się w taki sposób funkcjonowania.
07
sprawdŻ miasta które bierzesz pod uwagĘ
Borykając się z problemem wyboru miasta studenckiego, warto wziąć pod uwagę to, że wielkie miasto to wielkie inicjatywy i możliwości( praktyki, staże, praca itp.). Warto sprawdzić dostępność usług, pracy, ceny wynajmu mieszkań, akademików oraz jaką kwotę wydamy na codzienne artykuły w danych miastach które bierzemy pod uwagę.